Loading...

Cem Türkmen An’ları Anı’lara Dönüştürüyor..

An’ları, anı’lara dönüştürüyor.
Çiçeği  burnunda  çiftlerin  mutluluğunu  ve  heyecanını  özel  karelerle  yaşatmaya çalışıyor.

Peki bunu nasıl yapıyor?
Cem  Türkmen  için  her  çekim  bir  hikaye  ve  çiftler  de  bu  hikayenin  baş kahramanları. Gelin ve damada en güzel hikayeyi yaşatmak ise onun yaptığı en iyi iş.

Ünlü fotoğraf sanatçısı, öncelikle düğün telaşı yaşayan çift ile buluşuyor; onların isteklerini, zevklerini, hayat stillerini, güzelliklerini, duygularını            ve mutluluklarını  en  iyi  nasıl  fotoğraflayabileceğini  konuşuyor,  fikir  alışverişinde bulunuyor.

Gelin  ve  damadın  “Peki  fotoğrafları  nerede  çekileceğiz?”  problemini,  sahip olduğu onlarca çekim mekanı seçeneği ile ortadan kaldırıyor.

Ödüller, sergiler, yılların tecrübesi, Cem Türkmen’in fotoğraf makinesi ve ekibi hepsi gelin damadın mutluluğunu güzel bir karede yaşatmak için.

Cem Türkmen Foto

Hakkımda

1985 yılında İstanbul’da doğan Cem Türkmen Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden 2008 yılında ve İstanbul Teknik Üniversitesi Otomotiv yüksek lisans programından da 2010 yılında mezun olmuştur. İçindeki tutkuya direnemeyip otomotiv sektöründe devam ettirdiği mühendislik kariyerini fotoğrafçılığa daha fazla zaman ayırabilmek amacıyla ani bir kararla sonlandırmıştır.

2005 senesinin Temmuz ayından bu yana fotoğraf çekmektedir. Bu tarihten sonra çalışmaları kısa sürede meyvelerini vermeye başlamış ve çeşitli yarışmalarda ödüller almıştır. Yıllar boyunca tutkuyla çektiği fotoğrafları Türkiye’nin önde gelen fotoğraf duayenleri tarafından farkedildi, İz Dergisi ve Eczacıbaşı yıllıkları gibi saygın fotoğrafçılık mecralarında kendisine yer buldu. Hindistan fotoğrafları İz Dergisi’nin 38. sayısında (Mart-Nisan 2012) yayınlanmıştır. Ulusal yarışmalarda 29 fotoğrafı ödül, 38 fotoğrafı da sergilenmeye layık görülmüştür.

İlk kişisel sergisini 30 Nisan 2007- 4 Mayıs 2007 tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf Kulübü tarafından düzenlenen 7. Amatör Fotoğraf Günleri kapsamında gerçekleştirmiştir. “1042 Gün” isimli ilk gösterimini ise Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf Kulübü tarafından düzenlenen 8.Amatör Fotoğraf Günleri kapsamında 12 Mayıs 2008 tarihinde gerçekleştirmiştir. Şubat 2009’da İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği) üyesi olmuştur.

Fotoğraf çalışmalarını genellikle insanı ilgilendiren konular üzerinde yoğunlaştırmıştır. Yaşamın içinde üretilmiş, yaşanılan her an, her türlü obje konu olmuştur objektifine.

Yakın çevresinden gelen istekler üzerine arkadaşlarının düğün çekimlerini gerçekleştirmeye başladığında, düğün fotoğrafçılığının sosyal ve teknik birçok beceriyi barındırdığını farkedip çalışmalarını bu alanda yoğunlaştırmaya karar verdi. Onu düğün fotoğrafçılığında en fazla heyecanladıran unsurlar, kısaca; bu özel günün yarattığı dinamizm ve tatlı telaş, zaman ve estetik anlayış gibi baskılar altında oluşturulan doğru kompozisyon, çiftlerle kurduğu iletişim sayesinde günün rahat bir şekilde geçmesini sağlamak ve doğru anları yakalamaktır.

Cem Türkmen, uluslararası Fearless Wedding Photographers‘ın sınırlı sayıdaki Türk fotoğrafçıları arasında yer almaktadır. Fearless Photographers, Dünya’nın en önde gelen düğün fotoğrafçılarının portfolyoları değerlendirilerek kabul edildiği uluslararası bir platformdur. Aynı zamanda Weddinggawker üyesi de olan Cem Türkmen, son dönemdeki başarılı çalışmalarıyla yazılı ve görsel basınında daha fazla ilgisini çekmiş, verdiği röportajlarda belgesel düğün fotoğrafçılığına yönelik süreçler, mekan seçimleri ve yeni trendler gibi konularda değerlendirmelerde bulunmuştur.

Bu çalışmaların yanında konser ve set arkası fotoğrafları çeken Cem Türkmen birçok sanatçıyla da çalışma imkanı bulmuştur.

Aldığım Ödüller ve Sergilenmeler

 • Beyoğlu Belediyesi ve Atlas Dergisi tarafından düzenlenen “Beyoğlu: Gözün Gibi Bak!” konulu fotoğraf yarışmasında mansiyon ödülü (Şubat 2010)
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “En Güzel Lale” konulu fotoğraf yarışmasında başarı ödülü (Mayıs 2009)
 • Teredata tarafından düzenlenen “İstanbul’un Turuncusu” konulu fotoğraf yarışmasında ikincilik ödülü (Nisan 2009)
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 85. Yıl Kutlamaları” konulu fotoğraf yarışmasında ikincilik ödülü (Kasım 2008)
 • Özel Sporcular Gençlik ve Spor Derneği tarafından düzenlenen “3 Aralık Dünya Engelliler Günü: Gençlerin Objektifinden Yansımalar” konulu 1. ulusal fotoğraf yarışmasında onur ödülü (Kasım 2008)
 • Rebul Eczanesi tarafından düzenlenen “Gençlerin Gözüyle Beyoğlu” konulu fotoğraf yarışmasında birincilik ödülü (Mayıs 2008)
 • Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen “Küçükçekmece?de Hayat” konulu 2.ulusal fotoğraf yarışmasında 11 fotoğraflık Aşura serisi ile mansiyon ödülü (Ekim 2007)
 • Kadir Has Üniversitesi tarafından düzenlenen 5. geleneksel Cibali, Fener, Balat, Ayvansaray fotoğraf yarışmasında ikincilik ödülü (Kasım 2006)
 • Eyüp Belediyesi tarafından düzenlenen “Eyüp?te Tarih, İnsan ve Zaman” konulu 1.ulusal fotoğraf yarışmasında 7 fotoğraflık Mihrişah Sultan İmarethanesi serisi ile ikincilik ödülü (Kasım 2006)
 • Türk Eczacılar Birliği?nin 50.yılı nedeniyle düzenlenen “Serbest” konulu ulusal fotoğraf yarışmasında mansiyon  ödülü (Ekim 2006)
 • Haliç Üniversitesi tarafından düzenlenen “Haliç ve Çevresi” konulu fotoğraf yarışmasında  mansiyon(dördüncülük) ödülü (Mayıs 2006)
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “İstanbul” konulu fotoğraf yarışmasında üçüncülük ödülü (Mayıs 2006)
 • Kadir Has Üniversitesi tarafından düzenlenen 4. geleneksel Cibali, Fener, Balat, Ayvansaray fotoğraf yarışmasında üçüncülük ödülü (Kasım 2005)
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen  15.Devlet Fotoğraf Yarışması’nda “Anadolu’da İnsan ve Yaşam” kategorisinde 1 adet sergilenme (Mayıs 2012)
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen 14.Devlet Fotoğraf Yarışması’nda “Anadolu’da İnsan ve Yaşam” kategorisinde 1 adet sergilenme (Ekim 2010)
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “En Güzel Lale” konulu fotoğraf yarışmasında 1 adet sergilenme (Mayıs 2009)
 • Türk Kızılayı Samsun Şubesi tarafından düzenlenen “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” konulu fotoğraf yarışmasında 2 adet sergilenme (Nisan 2009)
 • Teredata tarafından düzenlenen “İstanbul’un Turuncusu” konulu fotoğraf yarışmasında 1 adet sergilenme (Nisan 2009)
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 85. Yıl Kutlamaları” konulu fotoğraf yarışmasında 2 adet sergilenme (Kasım 2008)
 • Özel Sporcular Gençlik ve Spor Derneği tarafından düzenlenen “3 Aralık Dünya Engelliler Günü: Gençlerin Objektifinden Yansımalar” konulu 1. ulusal fotoğraf yarışmasında 2 adet sergilenme (Kasım 2008)
 • Büyükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen “Dünden Bugüne Köprüler” konulu fotoğraf yarışmasında 1 adet sergilenme (Haziran 2008)
 • EFOD tarafından düzenlenen “Su İçin(de) Üç Çığlık” konulu fotoğraf yarışmasında 1 adet sergilenme (Mayıs 2008)
 • Rebul Eczanesi tarafından düzenlenen “Gençlerin Gözüyle Beyoğlu” konulu fotoğraf yarışmasında 2 adet sergilenme (Mayıs 2008)
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “En Güzel Lale” konulu fotoğraf yarışmasında 1 adet sergilenme (Mayıs 2008)
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “29 Ekim Cumhuriyet Coşkusu” konulu fotoğraf yarışmasında 1 adet sergilenme (Kasım 2007)
 • Eyüp Belediyesi tarafından düzenlenen “Eyüp’te Değişim” konulu 2.ulusal fotoğraf yarışmasında 1 adet sergilenme (Kasım 2007)
 • Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen “Küçükçekmece’de Hayat” konulu 2.ulusal fotoğraf yarışmasında 1 adet sergilenme (Ekim 2007)
 • Büyükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen “Mimar Sinan Eserleri” konulu fotoğraf yarışmasında 1 adet sergilenme (Haziran 2007)
 • Akhisar Belediyesi tarafından düzenlenen “Serbest” konulu 1.ulusal fotoğraf yarışmasında 1 adet sergilenme (Mayıs 2007)
 • Uluslararası Polis Birliği (İPA) İstanbul Şube Başkanlığı tarafından düzenlenen “Serbest” konulu 1. fotoğraf yarışmasında 1 adet sergilenme (Mart 2007)
 • Eyüp Belediyesi tarafından düzenlenen “Eyüp’te Tarih, İnsan ve Zaman” konulu 1.ulusal fotoğraf yarışmasında 10 adet sergilenme (Kasım 2006)
 • Konya Mimarlar Odası tarafından düzenlenen “Kimliksiz Mimari” konulu fotoğraf yarışmasında 1 adet sergilenme (Kasım 2006)
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “İstanbul” konulu fotoğraf yarışmasında 1 adet sergilenme (Mayıs 2006)
 • Kadir Has Üniversitesi tarafından düzenlenen 4. geleneksel Cibali, Fener, Balat, Ayvansaray fotoğraf yarışmasında 3 adet sergilenme (Kasım 2005)