Kasım 2011’de 13 gün süren Hindistan gezimizin fotoğrafları Ara Güler’in genel yayın yönetmeliğinde Fotoğrafevi tarafından çıkarılan “İZ” Dergisi’nin 38.sayısında (Mart-Nisan 2012) “Bir Masallar Ülkesi Hindistan” yazısıyla birlikte yayınlandı.

Ayrıca Ajmer’de çekmiş olduğum fotoğrafta  “IZ Magazine” uygulamasında 38.sayının (Mart-Nisan 2012) lansmanı için seçilen 5 fotoğraftan birisi oldu.

Bir Masallar Ülkesi Hindistan

2011 Kasım ayının 13 günü ayrılarak fotoğrafa adanan bir yolculuk; Delhi, Pushkar, Ajmer, Jodhpur, Jaipur, Agra, Varanasi duraklarında çekilen binlerce kare ile anlatılan, farklı renklerin, tadların olduğu, zor, bir o kadar da sıradan olmayan bir ülke Hindistan.

Indira Gandhi’nin dediği gibi; ”Eğer Hindistan’ı tanımak arzusundaysanız, ülkemizle ilgili daha önce duyduklarınızdan belleğinizi arındırınız; ön yargılarınızın sığ tutsaklığından kurtulun, çünkü Hindistan farklıdır. Güzel ya da çirkin; çekici ya da itici; gizemli ya da ürkütücü yanlarıyla birlikte, olduğu gibi değerlendiriniz. Hindistan’ın tılsımı burada yatar…”

Hindistan’daki her anımız yukarıdaki satırlara görsel bir kimlik kazandırmakla geçti. Günler geçtikçe ön yargılarımızda yok oluyor, anlamaya çalışmıyor, insanlarla sadece iletişim kurmaya çalışıyorduk.  İletişim kurarak çektiğimiz  her fotoğraf  daha çok şey anlatıyor, güçleniyordu.

Bir kâşif gibi; her gün yeni keşfedilmeyi bekleyen şeylerle karşılaşıyorduk; Delhi’de trafik içinde koşan filleri izliyor, Pushkar’da yasak olan yerlerde fotoğraf peşinde koşuyor, Jaipur’da rengarenk kumaşların içinde insanları fotoğraflıyor, Varanasi’de bir anda kendimizi ölülerin yakıldığı bir ghatta bulabiliyorduk. Gerçek bir dünyada olamazdık, evet bir masal dünyasındaydık, iki fotoğrafçının hayalinden doğan bir masal dünyası…