Cosmopolitan Bride Yaz 2017 sayısında Miray ve Sebastiaan çiftinin düğün hikayeleriyle birlikte ”Eksperler Öneriyor” bölümünde de düğün fotoğrafçılığıyla ilgili olarak bir de yazım yayınlandı 🙂

Cosmopolitan Bride Dergisi’nde yayınlanan yazımın özellikle evlilik arefesinde olan çiftlere faydalı olması dileğiyle, keyifli okumalar 😉

CEM
TÜRKMEN

Düğün fotoğrafçılığında geleneksel ve belgesel olmak üzere iki farklı çekim yönteminden bahsedilebilir. Geleneksel düğün fotoğrafçılığında daha çok klasik poz ve kurgudan oluşan fotoğraflarla karşılaşmanız olasıdır. Bizim de yöntem olarak benimsemiş olduğumuz belgesel düğün fotoğrafçılığında ise doğru fonlarda çiftleri çok pozlamaya sokmadan en doğal hallerinin çekilmesi amaçlanır. Düğün hikayesi çekimlerimiz de, belgesel fotoğraf yaklaşımıyla, çiftin hazırlık aşamasından düğün sonuna kadar olan süreci kapsıyor. Çekimler öncesinde çiftlerle yaptığımız toplantılar sayesinde çiftin tarzını anlama fırsatımız oluyor. Çiftlerin tarzına göre dış çekim için mekan önerilerinde bulunup, düğün gününü detaylı bir şekilde planladıktan sonra düğün gününü beklemeye başlıyoruz ‘’An’ları Anı’lara Dönüştürüyoruz’ mottosuyla yaptığımız çekimlerimizi yurt içinde ve yurt dışında birçok farklı destinasyonda gerçekleştiriyoruz.

Aynı zamanda portfolyomuz değerlendirilerek kabul edildiğimiz uluslararası platformlar (Fearless Wedding Photographers) sayesinde de Türkiye’de evlenecek olan yabancı çiftler yapmış olduğumuz çekimlerimize ilgi gösteriyor. Düğün hikayesi çekimlerimizin dışında Save The Date, Trash The Dress gibi farklı konseptlerde de çekimler yapıyoruz. Save The Date (Türkçe’ye ‘Tarihi Kaydet’ olarak çevirebiliriz) çekimlerimizi düğün öncesinde gerçekleştiriyoruz. Bu konseptte çekmiş olduğumuz fotoğraf ve videoların çiftler tarafından etkin şekilde kullanılabilmesi için bu çekimlerin düğün tarihinden en az 1,5-2 ay önce yapılmasını tavsiye ediyoruz. Save The Date konseptinde çekmiş olduğumuz fotoğraflar ağırlıklı olarak ne şekilde kullanılıyor diye bakacak olursak; çiftler düğün davetiyelerinde bu fotoğraflardan bir veya birkaçına yer verebiliyor.

cem-turkmen-portre-fotografi

Son dönemde sosyal medya kullanımının da artmasına bağlı olarak gönderilen e-davetiyelerde ya da düğün için yine sosyal medya da açılacak olan etkinliklerde bu fotoğraflar kullanılabiliyor. Düğünün yapılacağı mekanın girişinde Save The Date fotoğraflarından oluşan mini bir sergi hazırlanabiliyor. Trash The Dress (Kıyafetlerini Kirlet) çekimlerimizi ise düğünden sonra gelinlik ve damatlığın kirlenme, yırtılma vb. kaygıları olmaksızın yapıyoruz. Fotoğraf çekimlerimizin yanında kısa film tadında yaptığımız düğün sineması çekimleri de çiftlerin o güne dair unutulmaz anlarına farklı bir görsellik katıyor. Çekim sonrası tüm fotoğrafları dijital ortamda çiftlerimize teslim ediyoruz.

“Fotoğraf
seçimleri sonrasında tonlama, retouch ve albüm sayfa tasarımlarını yaparak çiftlerimizin onayını alıp albümlerin basımına geçiyoruz.”