Önce ki blog yazılarım da Cosmopolitan Bride Dergisi’nin Yaz 2017 sayısında yer alan ”Hollanda Düğün Hikayesi”ni ve ”Eksperler Öneriyor” bölümünde düğün fotoğrafçılığıyla ilgili yazılarımı paylaşmıştım. Cosmopolitan Bride Dergisi’nden sonra bir dergi haberi de BRIDE’S Dergisi’nden veriyorum 🙂 BRIDE’S Dergisi’nin İlkbahar-Yaz 2017 sayısında da bir röportajım yayınlandı 🙂 Umarım evlenecek çiftler için düğün fotoğrafçılığı ve düğün sineması özelinde faydalı bir röportaj olmuştur.

Keyifli okumalar 🙂

ANLAR, ANILARA DÖNÜŞÜYOR…

Çiçeği burnunda çiftlerin mutluluğunu ve heyecanını özel karelerle yaşatmaya çalışan fotoğraf sanatçısı Cem Türkmen için her çekim, bir hikaye ve çiftler de bu hikayenin baş kahramanları. Fotoğrafın yanında kısa film tadında yaptığı düğün sineması çekimleriyle de dikkat çeken Türkmen ile sanatını konuştuk.

Bize biraz kendinizden ve mesleğinizden bahseder misiniz?

2005 senesinin Temmuz ayından bu yana fotoğraf çekmekteyim. Yıllar boyunca tutkuyla çektiğim fotoğraflar Türkiye’nin önde gelen fotoğraf duayenleri tarafından fark edildi, İz Dergisi ve Eczacıbaşı yıllıkları gibi saygın fotoğrafçılık mecralarında fotoğraflarım yayınlandı. Ulusal yarışmalarda 29 fotoğrafım ödül, 38 fotoğrafım da sergilenmeye layık görüldü. İçimdeki tutkuya direnemeyip otomotiv sektöründe devam ettirdiğim mühendislik kariyerimi fotoğrafçılığa daha fazla zaman ayırabilmek amacıyla ani bir kararla sonlandırdım. Yakın çevremden gelen istekler üzerine arkadaşlarımın düğün çekimlerini gerçekleştirmeye başladığımda, düğün fotoğrafçılığının sosyal ve teknik birçok beceriyi barındırdığını fark edip çalışmalarımı bu alanda yoğunlaştırmaya karar verdim. Beni düğün fotoğrafçılığında en fazla heyecanlandıran unsurlar, dinamizm ve tatlı telaş, zaman ve estetik anlayış gibi baskılar altında oluşturulan doğru kompozisyon, çiftlerle kurduğum iletişim sayesinde günün rahat bir şekilde geçmesini sağlamak ve doğru anları yakalamak.

Tekrarı olmayan bir günün tüm kurgusu sizde ve bu büyük bir sorumluluk. Çekim gününe nasıl hazırlanıyorsunuz?

Fotoğraf ve video çekiminde kullanacağımız ekipmanlarımızı mutlaka birkaç gün öncesinden kontrol ediyoruz. Çiftlerin en özel gününde tesadüflere yer vermek istemiyoruz. O nedenle yaşanabilecek herhangi bir probleme karşın yanımızda yedek ekipmanımız mutlaka oluyor. Çekim günü en önemli konulardan bir tanesi de çekilen görsellerin sağlıklı ve hızlı bir şekilde arşivlenmesidir. Özellikle dijital olarak gerçekleştirdiğimiz çekimlerde veri kaybı o gün için hiç kuşkusuz en büyük risklerin başında geliyor. Bu riski en aza indirmek için görsellerimizi aynı anda iki farklı hafıza kartına kaydediyoruz. Bununla da yetinmeyip çekimler bitince tüm kartların ayrıca yedeklerini alıyoruz. Organizasyonel olarak da çekimler öncesinde yaptığımız koordinasyon toplantılarında aldığımız notları tekrar gözden geçiriyoruz.

Cem Turkmen Portre
Bride's Dergisi Düğün Fotoğrafçısı Cem Türkmen
Bride's Dergisi Düğün Fotoğrafçısı Cem Türkmen

Evlenecek çiftlerle çekim öncesinde neler paylaşıyorsunuz? Onlardan ya da onların sizden ne gibi talepleri oluyor?

Benim için her çekim kendi iç dinamikleri olan yepyeni bir hikaye demek. Bu hikayenin baş kahramanları da kuşkusuz müstakbel çiftlerimiz. Çekimler öncesinde düğün telaşı yaşayan çift ile buluşuyorum; onların isteklerini, zevklerini, hayat stillerini, güzelliklerini, duygularını ve mutluluklarını en iyi nasıl fotoğraflayabileceğimizi konuşup, fikir alışverişinde bulunuyorum. Bizim de yöntem olarak benimsediğimiz belgesel düğün fotoğrafçılığında çiftlerin doğru fonlarda çok pozlamaya sokulmadan samimi ve doğal karelerinin elde dilmesi amaçlanıyor. Bu da kuşkusuz çift ile kuvvetli bir diyalog kurulmasından geçiyor. Yurtdışında gerçekleştirdiğimiz çekimler için ana hatlarıyla üç farklı talepten bahsedebiliriz. Bu talepleri kısaca sıralarsak, düğün organizasyonu tümüyle Türkiye’de gerçekleştirildikten sonra fotoğraf ve video çekimlerinin çiftin balayı için tercih ettiği destinasyonda yapılması, evlilik işlemlerinin yurtdışında ki Türkiye Cumhuriyeti Konsoloslukları’ndan birinde yapılması ve çekimlerin de aynı şehir de gerçekleştirilmesi, düğüne ait tüm organizasyonların yurtdışında gerçekleştirilmesi. Son dönemler de giderek artan bir popülerlikle trend haline gelen Save The Date ‘Tarihi Kaydet’ çekimleriyle ilgili olarak da yoğun talepler alıyoruz.

Evlenecek çiftlere tavsiyeniz var mı?

Evlenecek çiftlere sanırım en önemli tavsiyem, hayatlarının kuşkusuz en önemli günü olan düğün gününün tadını çıkarmaları ve enerjilerini düşürecek herhangi bir detaya takılmamaları yönünde olacak. Düğün gününe ait detaylar için gelin ve damat tarafından kontak olarak seçilecek bir veya iki kişi o gün özelinde çiftlerin telefon trafiğini ciddi anlamda azaltacaktır. Böylece çiftin dışında gelişen faktörler görece olarak kontrol edilebilir seviye de tutulabilecektir. Düğün fotoğrafı ve düğün filmi tarafında çiftlerin istedikleri kişiyle çalışabilmeleri için, kendi tarzlarına uygun olduklarını düşündükleri firmalarla sezon yoğunluğunu düşünerek en az 6 ay önceden iletişime geçmeleri çok önemli. (cemturkmen.com)